Георгіївська церква (архаїчна група)Кін. ХVІІ ст. та дзвіниця, кін. ХVІІІ ст.
Синкевицька церква — типова представниця архаїчної групи школи. Так само, як і дзвіниця, збудована на сто років пізніше за храм. Але, якщо чесно, такі дзвіниці важко класифікувати — вони однаковісінькі на всіх теренах етнографічного Полісся — від Бреста до північної Київщини. Церкви яскравіше та індивідуальніше. Проте дещо занедбану білоруску ми сміливо називаємо рідною сестрою української красуні із Кисоричів, що нині на теренах Київського скансена. Порівняйте їх, особливо старі зображення, — і переконайтеся самі.(далі…)
Церква св. мц. Параскеви (П’ятниці) (архаїчна група)ХVІІІ ст. (добудована 1884 р.)
Скромна поліська церква потрапила у Бережне у 1884 році. Її купили у котромусь сусідньому селі і поставили на місці щойно згорілого храму. Тоді ж святиню капітально добудували, доповнивши дзвіницею і двома бічними приділами з гарними баньками. З огляду на те, що над бабинцем і вівтарем верхів немає, свідомість мимоволі намагається «розвернути» храм на 90 градусів.(далі…)
Троїцька церква (архаїчна група)ХVІІІ ст.
Під єдиним дахом і карнизом храму не одразу розпізнаються окремі зруби і приховані шатра — але вони там є, високі і стрімкі. Цікаво, що вівтар по-бароковому п’ятигранний, а нава — кубічна і проста. Дзвіниця, вочевидь, прибудована вже у ХІХ столітті. В принципі, якби не двозрубність, можна було б записати церкву і до київської групи школи, хоч як далеко від Городної той Київ…(далі…)
Юрівська церква (архаїчна група)кін. ХVІІ ст. та дзвіниця, ХІХ ст.
Селище Давид-Городок славне і історією, і архітектурою. Історію добре поворушити біля пам’ятника князю Давиду Ігоревичу, який за рішенням вікопомного Витачівського з’їзду князів (1100 р.) отримав погоринські землі замість рідного Володимир-Волинського князівства. Він же і заснував укріплене місто, цікаве для нас найперше унікальною пам’яткою поліського зодчества — Юрівською церквою.(далі…)