Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа
Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Святодухівська церква, с. Гукливий
Закарпатська область, Воловецький р-н, с. Гукливий

Святодухівська церква (воловецька група) та дзвіниця
ХVІІІ ст.

Церква зберегла своє гарне обличчя неушкодженим. Все на місці: стовпчикова галерея і емпора, фартушкова маківка і різьблений одвірок. Барокову башту над бабинцем взагалі називають найдосконалішою серед подібних. Викликають повагу і автентичні підвалини із річкового каміння. Усередині трохи складніше. Чи була вона перебудована із втратою заломчастих верхів, чи одразу здобула коробові (аркові) склепіння — не знаємо. Так само не знаємо точно, із якого матеріалу збудовано храм — в одних джерелах ідеться про ялинові (смерекові) бруси, в інших — про ялицеві. Можливо, ще не всі історики архітектури навчилися розрізняти ялину та ялицю? Хтозна…

Натомість достеменно, що Гукливська церква — найдавніша дерев’яна церква Воловецького району. Внутрішнє вбрання храм отримав у 1784 році — тоді майстер-німець Франц Пеєр розписав церкву та виготовив іконостас. Втім, деякі ікони з нього писав явно не німець. Зокрема, ікону цокольного ряду «Вибір св. князем Володимиром віри» міг написати тільки народний ікономаляр — настільки вона щира і не німецька.

Скромна дзвіниця восьми метрів заввишки дуже вдало вписана в ансамбль. До речі, вона практично не відрізняється від класичних дзвіниць Мараморощини. Та й саму церкву, якщо відверто, нам дуже кортіло записати до марамороської школи. Одначе в останню мить щось завадило, і лишилася вона в лемках…

У 2001 році церкву відремонтували, замінивши гонтове покриття. І все ж надто довго вона протікала — чимало брусів уражено грибком. Якби деревина не була такою смолистою, храм би напевне вже впав… Тож поспішайте бачити!

Усі фото

Святодухівська церква, с. Гукливий
Башта в усій красі
Вічная пам'ять усім спочилим християнам!
Іконостас
Вибір віри св. Володимиром, ікона цокольного ряду (на іконі надписано і друге ім'я князя - Василь, яке він отримав у хрещенні)
Лемківський хрест над вівтарем
Галерея
Дзвіниця
Ансамбль