Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Дмитрівська церква, с. Бистриця (нині у с. Вільховиця)
Закарпатська область, Мукачівський р-н, с. Бистриця (1910 р. перевезена до с. Вільховиця)

Дмитрівська церква
ХVІІ ст. (перебудована 1910 р.)

Дубову церкву збудували у селі Бистриця. До сусідньої Вільховиці храм потрапив щойно у 1910 році, після будівництва у рідному селі мурованого храму. Судячи з усього, операцію з перевезення виконували не дуже кваліфіковані майстри. По-перше, станом на сьогодні теслярські замки не усюди припасовані так, як це має бути. По-друге, на багатьох брусах ми віднайшли ретельну нумерацію — і у вигляді круглих ум’ятинок, і латинськими цифрами. Досі на інших перевезених церквах ми такого не зауважували.

Та все одно, за винятком спрощеної башти і сучасного накриття, неоковирно притуленого до бабинця, церква викликає позитивні емоції. Нам дуже сподобалися і архаїчно-темні вінці зрубів, і вівтарне віконце нетривіальної форми, і фігурний прохід із бабинця до нави, видний у шпарину над дверима. Особливо захопив «трипелюстковий» одвірок із прегарним традиційним різьбленням. І хоч старий іконостас зник із храму, очевидно, ще під час його переїзду до Вільховиці, нам дуже кортить усередину. Дасть Бог, ще потрапимо на службу…

Усі фото

Дмитрівська церква, с. Бистриця (нині у с. Вільховиця)
Вид від головної дороги
Західний (і єдиний) портал
Фрагмент одвірку із традиційними солярними знаками. Це дуже древні знаки, які ми бачили в різних країнах, наприклад, на гробницях в Єрусалимі. Але українські неоязичники чомусь уважають такий символ знаком Перуна.
Табличка «Словенського акціонерного товариства «застрахованія»»
Погляд крізь шпарину
Випусти піддашшя
Традиційні лемківські хрести