Миколаївська церква, с. Волока
Чернівецька область, Вижницький р-н, с. Волока

Миколаївська церква та дзвіниця (центральна група)
1784 рік

Хоча церква і не дуже схожа на архаїчну і хатню споруду — не вірте. Просто у ХІХ ст. її розширили одразу з трьох боків (окрім східного). Мабуть, це сталося по перевезенні її у Волоку із сусідніх Вашківців. Логвин пише про оригінальне склепіння храму, схоже на муровані прототипи, але яке воно конкретно — не знаємо, не бачили. (далі…)

Дмитрівська церква і дзвіниця, с. Буківка
Чернівецька область, Герцаївський р-н, с. Буківка

Дмитрівська церква та дзвіниця (центральна група)
ХVІІІ ст.

Звичайна буковинська тридільна церква, чий зрізаний наметовий верх ховається під двосхилим дахом. Там же ховаються і фігурні вирізи, що відокремлюють зруби церкви одне від одного. Іззовні церква цікава старими хрестами та ще каркасною дзвіницею, яка несподівано для Буковини прибудована до бабинця. (далі…)

Благовіщенська церква, с. Круп'янське
Чернівецька область, Герцаївський р-н, с. Круп'янське

Благовіщенська церква і дзвіниця (центральна група)
1772 рік

Самі писати про церкву багато не будемо, а дозволимо собі зацитувати Логвина:
«Відрізняється ця церква від інших (подібних) тим, що у неї дуже низенький зруб, складений із велетенських дубових брусів, котрих по висоті до обрізу покрівлі вкладається усього чотири. Винос покрівлі спирається на величезні фігурні кронштейни, які починаються одразу ж від нижнього вінця…» (далі…)

Церква свв. архх. Михаїла і Гавриїла, с. Цурень
Чернівецька область, Герцаївський р-н, с. Цурень

Церква свв. архх. Михаїла і Гавриїла – Архангельська (центральна група)
1796 рік

Натрапити на дерево при огляді дерев’яної церкви у Цурені можна хіба методом глибинного буріння. Тому що іще в радянські часи її по-варварськи обтинькували, а в незалежні  — вкрили бляхою. Та ми не станемо цього робити — бо, перефразуючи поета, «храм і спотворений — все ж храм». (далі…)

Дмитрівська церква, с. Луковиця
Чернівецька область, Глибоцький р-н, с. Луковиця

Дмитрівська церква (центральна група)
1757 рік

Стосовно луковицької церкви дозволимо собі лише дві зауваги.

1. Храм знаходиться в Глибоцькому районі, а не в Герцаївському, як помилково стверджує принаймні половина дослідників УЦА — і фахових, і аматорів. Помилка виникла через те, що село поділене міжрайонним кордоном. (далі…)

Миколаївська церква, с. Поляна
Чернівецька область, Глибоцький р-н, с. Поляна

Миколаївська церква і дзвіниця (центральна група)
1618 рік

Григорій Логвин заспівав полянській церкві справжній дифірамб. Зокрема, назвав її найяскравішою, найархаїчнішою і найчарівнішою представницею школи. Після пожежі, яка значно пошкодила Миколаївську церкву у Чернівцях (1607 р.), і перебудови Хрестовоздвиженської церкви у Підвальному (1567 р.) вона, очевидно, є найдревнішою автентичною дерев’яною пам’яткою північної Буковини. (далі…)

Успенська церква, с. Веренчанка
Чернівецька область, Заставнівський р-н, с. Веренчанка

Успенська церква та дзвіниця (центральна група)
1794 рік

Під час останнього ремонту гонтове покриття замінили бляхою, а старі стіни з фігурними кронштейнами заховали під вагонку. Ще й пофарбували усе у яскравий синій колір. На щастя, збереглася стара лутка вівтарного вікна-«ілюмінатора». Від старих часів залишилася огорожа під гонтом (принаймні, так було у 2011 році). Та як воно у Веренчанці нині — знає тільки сільрада і Господь Бог.(далі…)

Миколаївська церква, с. Берегомет
Чернівецька область, Кіцманський р-н, с. Берегомет

Миколаївська церква і дзвіниця (центральна група)
1786 рік

Миколаївська церква збереглася практично у першозданному вигляді. На відміну від більшості буковинських церков під чотирисхилим дахом захована тільки одна баня — на навою. Фахівці вважають, що бабинець храму може належати до ХVІІ ст., тож 1786-й — рік капітальної перебудови. (далі…)

Успенська церква, с. Валява
Чернівецька область, Кіцманський р-н, с. Валява

Успенська церква (кіцманська група)
1778 рік та дзвіниця, ХІХ ст.

Характерна особливість усіх церков кіцманської групи буковинської школи УЦА — наявність вертикальної складової обрису. Тобто наметові перекриття бабинця і вівтаря лишаються під двосхилим дахом, як у церков хатнього типу, а от намету нави під тією крівлею вже «не сидиться». Та попри таку «сміливість» внутрішній простір кіцманських храмів все одно розкривається переважно не вгору, а вперед. (далі…)

Церква Різдва Пресвятої Богородиці, с. Іванківці
Чернівецька область, Кіцманський р-н, с. Іванківці

Церква Різдва Пресвятої Богородиці та дзвіниця (центральна група)