Буковинська школа
Буковина — край невеличкий, ще й розділений на дві частини (південна нині належить Румунії, яка зазіхає й на північну). Тому й традиційних буковинських церков попри побожність місцевого люду набереться не так уже й багато — до сотні. Та вистачило б і однієї, аби оцінити вигадливість і мужність українців південно-західного прикордоння, які протягом століть протистояли потужній експансії чужих світоглядів і культур.
Іззовні більшість храмів школи виглядають хатами під високими скатними дахами. Найпоширеніша версія пояснює їхню скромну зовнішність турецькими утисками. В Османській імперії забороняли будувати високі церкви усім підвладним християнським народам (Буковина належала бусурманам довго — від 1502 до 1775 року). Мабуть, ця гіпотеза і справді відповідає істині — із болгарами та молдаванами сталося те саме. Відтак найцікавішими деталями екстер’єра буковинських дерев’яних храмів є фігурні виноси-кронштейни, які підтримують дахи: тут місцеві теслі не знали удержу. Та серцевина класичної буковинської церкви залишилася традиційною — тридільною, з наметовими склепіннями і чудовим іконостасом. Є й місцева відмінність: вхід до класичної буковинської церкви завжди влаштовано у південній стіні бабинця.
Та не всі храми школи нагадують хати під стріхами. Чим далі на захід, до високих Карпат, тим більшої висоти і хвилястості набирають їхні обриси. Тому, окрім центральної групи буковинських церков, ми виділили групу кіцманську, перехідну до гуцульської школи.
Дуже шкода, що з кожним роком лишається все менше й менше неперебудованих, не спотворених сучасними матеріалами унікальних буковинських храмиків.
Брати буковинці, бережіть свої традиційні дерев’яні церкви! Це ж найліпший контраргумент на румунські територіальні претензії!..