Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа
Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Церква св. мц. Параскеви-П'ятниці, смт. Стара Сіль
Львівська область, Старосамбірський р-н, смт. Стара Сіль

П’ятницька церква
1440 рік (ХVІІ ст.) та дзвіниця, ХVІІ ст.

У Старій Солі збереглися дві дерев’яні, вельми архаїчні церкви, причому обидві віднесені солідними дослідниками до ХV ст. Та на цьому подібність завершується.

Воскресенська церква належить до галицької школи і не являє собою чогось особливого. До того ж вона настільки спаплюжена євроремонтом, що й розповідати про неї не хочеться.

Натомість відмінно реставрована (можуть, коли хочуть!) П’ятницька церква демонструє собою те первісне «яйце-райце», із якого «вилупилася» уся бойківська школа — з її ступінчастими верхами та бабинцями з емпорами. У храмі наявний іконостас, рівночасний капітальній перебудові церкви у ХVІІ столітті. До того ж часу належить і дзвіниця, але тут ми із фахівцями не погодимося — вона типова галичанка і до бойківської архітектури не має жодного стосунку.

Та то все дарма. Якщо цифра 1440 правдива (а це ж бо так легко перевірити тим же РВ-аналізом) — П’ятницьк церква із Старої Солі посідає почесне друге місце серед патріархів і папес дерев’яної УЦА (після горішнього Миколаївського храму із Середнього Водяного на Закарпатті, який зведено 1428 року). З чим її і вітаємо!

Усі фото

Церква св. мц. Параскеви-П'ятниці, смт. Стара Сіль
Ансамбль гарний, але дуже бракує дерев
На дзвіниці трохи зекономили...
Фігурні випусти вівтарного зрубу
Вигляд із дзвіниці