Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа
Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Михайлівська церква, с. Телелинці
Вінницька область, Жмеринський р-н, с. Телелинці

Михайлівська церква (центральна група)
1739 рік

Сутеніло. Глупа осінь 2008-го накрила Телелинці вогкою ковдрою, намагаючись перешкодити черговому відкриттю. Інтрига полягала ще й у тому, що ніхто з нас не знав, як виглядає храм. Тож коли після наполегливих пошуків він нарешті з’явився на сільському роздоріжжі — ми зачаровано ахнули.

Хто б міг подумати, що нині можна віднайти таку автентичну, майже невідому інтернету подільську святиню — не спаплюжену перебудовами, зі збереженими старими хрестами на маківках, ще й зі старим іконостасом. Про нього розповіли тутешні мешканці, які дружно з’явилися біля церкви, щойно зупинилося авто (до того вони геть усі ховалися по хатах, очевидно, не бажаючи позбавляти нас лаврів першовідкривачів). А от відчиняти церкву не схотіли, пославшися на підозрілість несподіваного візиту київських «шпигунів».

Довелося обмежити огляд Михайлівської церкви хресною ходою навколо високих синьо-білих стін. Здивувало трапецієве, надзвичайно рідкісне для ХVІІІ століття вікно у бабинці. Натомість надмогильні козацькі хрести на обійсті не здалися чимось осібним — вони збереглися майже біля кожної подільської церкви…

…Майже вісім років довелося чекати на наступну зустріч із чудовим храмом. Але навесні 2016-го його двері нарешті розчахнулися, і всі прочани дружно ахнули. Воістину, такої церкви-музею ми ще не зустрічали! Як і обіцяли селяни, нас до глибини душі вразив дивовижний бароковий іконостас, але не тільки він. У церкві збереглося чимало унікальних раритетів (невартісних для злодіїв, та безцінних для української культури), як-от різьблені одвірки і ригелі, ковані завіси і секирні замки, наївно-народні стінописи і процесійні хрести… А наостанок на очі трапилася карнавка ХVІІІ століття — річ, необхідна в усі часи. Адже щоб утримувати церкву-музей у належному стані, потрібні неабиякі гроші. На жаль, позолочені маківки храму свідчили, що уявлення про вічні цінності у нас із місцевим батюшкою трохи різняться. Але дарма: ми вдячні і йому, і телелинецькій громаді за зустріч із незвичайним дивом.

До побачення, пречудовий храме із загубленого українського світу — дасть Бог,ми ще помолимося під твоїми високими склепіннями…

Усі фото

Михайлівська церква, с. Телелинці
Церква з північного боку
Ковані хрести - завжди неповторні
Найкращий ракурс
На церковному обійсті у землю вростають козацькі хрести, -- можливо, ровесники храму...
Мініатюрна дзвіничка явно замолода для церкви
Трапецієве вікно у бабинці - невже і справді із ХVІІІ століття?
Гарні місця для храмів вибирали предки...