Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа
Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Церква св. мц. Параскеви Сербської (могилівська група), м. Могилів-Подільський (передмістя Немия)
Вінницька область, Могилів-Подільський р-н, м. Могилів-Подільський (передмістя Немия, вул. Параскевська, 18)

Церква преподобної Параскеви Сербської та дзвіниця (могилівська група)
1775 рік

…І ось ми знов у Могилеві-Подільському, над осінньо-свинцевими дністровими хвилями… Либонь, в Україні немає іншого місця, де б так наочно і безапеляційно відкривалась одна ненависна імперіалістам та шовіністам істина: жоден прикордонний стовп не здатен позначити межі країни так непохитно, як їх позначають традиційні церкви.

За річкою — Молдова, з її неозорими фруктовими гаями і невеликими дерев’яними храмиками. Та якщо молдовські вишні й хрущі ну геть чисто Шевченкові, то архітектура докорінно інакша. Там і близько немає чогось подібного до кораблика Параскевської церкви, яка несподівано вигулькує з-за повороту непоказної вулички. У сірому збуреному небі пливе аквамариновий силует, порипуючи щоглами і шпангоутами. Тризаломні верхи і фігурні кронштейни під опасанням і справді сповнені поезії стародавніх вітрильників. Єдина данина південно-західному сусідові — не тільки західні, а й південні двері храму (трапецієві, з різьбленням і ктиторським написом) влаштовані не в наві, а в бабинці.

Дуже шкода, що віднедавна старовинні ковані хрести на банях поступилися сучасним, набагато простішим у виконанні. Слово честі, вони були не менш православними, ніж нинішні…

Дубово-ясенева(!) церква ніколи не губилася в забутті. Ось лише короткий список славетних прочан, які молилися під її гарними заломчастими склепіннями: Тарас Шевченко і Михайло Старицький, Олена Пчілка і Климент Квітка, Василь Тропінін і Ференц Ліст, Олександр Пушкін і протоієрей Андрій Власенко… Безперечно, всі вони покидали Могилів в захопленні і від храму, і від монументальної дзвіниці неповторного подільського образу…

Многая і благая літа їм обом!

Усі фото

Церква св. мц. Параскеви Сербської (могилівська група), м. Могилів-Подільський (передмістя Немия)
Схоже, північний і південний приділи – початкові. Відтак церкву збудовано п'ятидільною, але триверхою
Східноподільські дзвіниці здебільшого високі і монументальні. І зазвичай зведені на кам'яному цоколі
Хризантеми на обійсті. Уже на дворі осінь...
Фігурні кронштейни церкви – ну чим не корабельні шпангоути?
Інтер'єр вівтаря
Склепіння нави
Церква з південного боку