Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа
Вінницька область, Барський р-н, с. Матейків

Михайлівська церква та дзвіниця (центральна група)
1766 рік

Про єдину(?) дерев’яну барокову церкву Барського району відомо небагато. Місцеві переказують, що вона збудована із використанням брусів церкви із сусідньої Слободи-Матейківської коштом власника села (вочевидь поляка). Напевне, разом із храмом постала і прекрасна триярусна дзвіниця.

1875 року, як вказано у ктиторському написі на зовнішній стіні, «церков (була) поднесена і поставлена на подмуровку окрашена, обновлена с пристройками в ній і іконостасом старанієм прихожан і попечительства при свящ. І. Завадоским (Завадовському? — А.В.)». Найзворушливіше в цьому українізованому тексті виглядає слово «церков».

За радянщини церкву врятували… буряки. Але храм Божий  — не буртова яма, тож 1990 року прогнила центральна баня завалилася і селяни були змушені нашвидкоруч перекривати свою святиню без відновлення верху.

Попри такі випробування, в церкві зберігся чудовий бароково-рококошний іконостас та ківоти з чудовими подільськими іконами ХVІІІ століття.
Поспішайте бачити, поки автентику не спіткав євроремонт!

Усі фото