Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа
Вінницька область, Вінницький р-н, с. Медвідка

Церква св. мц. Параскеви-П’ятниці
1765 – 1791 рр.

Скупі біографічні дані церкви ми знайшли лише на сайті Медвідської школи. Автор матеріалу чомусь називає своїх предків — засновників села і будівничих храму — малоросами, що вельми дивує з огляду на правобережний регіон і 27 років новітньої незалежності.

Хочеться вірити, що ганебному самоприниженню селян навчають не в церкві УПЦ Московського Патріархату, про яку у нас і йдеться.

Тож хай усім малоросам буде грець. А ми спокійно помилуємося приземкуватою, але виразною П’ятницькою церквою — головною окрасою українського села із дещо проросійською назвою. Споруджено її 1791 року тридільною і одноверхою. У 1830-х до церкви прибудували класицистичну дзвіницю та бічні приділи-рукави. Такою вона й дійшла до третього тисячоліття від Р.Х.

Навесні 2016-го церковне обійстя іще прикрашали шикарні двохсотлітні липи — ровесниці храму, що й зафіксовано на наших світлинах. Та після того дерева жорстоко обкарнали. Що ж, дерева, можливо, ще відростуть, а нам слід молитися, щоб лиха й принизлива малоросійська доля не спіткала чудової церкви…

Свята мученице Параскево, моли Бога за нас!

Усі фото