Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа
Вінницька область, Калинівський р-н, с. Сальник

Хрестовоздвиженська церква (центральна група)
1747 рік (добудова 1893)

Відомостей про церкву не густо. Збудована «во врем’я оно» тридільною і триверхою, наприкінці ХІХ ст. вона обзавелася масивними бічними приділами і прибудованою дзвіницею. Закрита безбожною владою, святиня втратила центральний верх і решту бань.

Відновили церкву до життя у 1976 році, причому, до честі тодішніх майстрів, її накрили цілком українськими бароковими банями. Зберігся навіть один первісний кований хрест вибагливого малюнку, який прикрашав храм до 2014 року, а нині, поміняний на софрінський новодєл, сиротливо тулиться на ганку. Одначе, справедливості ради слід сказати, що в цілому новітній ремонт було проведено досить поблажливо, зі збереженням старої шалівки і без металопластика.

На жаль, усередині церкви автентика збереглася лише у бабинці — там донині радують погляд старі хори і невисоке склепіння із ригелями. А от вівтар пав жертвою новітніх уявлень про красу і комфорт: склепіння зашили пласкою стелею, а стіни укрила примітивна вагонка.

Одначе попри згадані негаразди, церковна садиба у Сальнику справляє гарне враження. Це можуть підтвердити і лелеки, які рік у рік гніздяться на старих церковних липах.

Усі фото