Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа
Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Івано-Франківська область, Богородчанський р-н, с. Манява, Манявський скит (нині у Львівській національній галереї)

Іконостас Хрестовоздвиженського собору (Богородчанський іконостас) скита Манявського
1698-1705 рр.
Іконопис – Йов Кондзелевич із учнями

Нині в центрі широченного обійстя Манявського скиту підноситься величний дерев’яний храм гуцульського типу. На жаль, це тільки копія давнього собору, збудованого 1619 року на кошти Марії Могилянки, дочки молдавського воєводи Єремії Могили, перевезеного до Надвірної наприкінці ХVІІІ ст. і згорілого там таки під час військових дій 1914 року.

Саме в цій обителі і для цього Хрестовоздвиженського храму і було створено один з найкращих вітчизняних іконостасів — перлину українського сакрального мистецтва. Ікони для нього на зламі ХVІІ — ХVІІІ стт. написав Йов Кондзелевич, славетний український митець, чернець Білостоцького монастиря поблизу Луцька. Усі свої роботи майстер підписував однаково просто: «Недостойний ієромонах Йов Кондзелевич, законник Білостоцького монастиря, рукою власною зробив».

Та у Скиту іконостас лишався недовго. Після закриття у 1785 році австрійським урядом славетного монастиря (внаслідок так званої секуляризації) шедевр Кондзелевича продали у сусіднє містечко Богородчани, через що він і отримав свою нинішню назву. 1916 року, рятуючи святиню від наступу російських окупантів, її вивезли до Відня, а потім — до Варшави. Слава Богу, зрештою він повернувся на батьківщину і сьогодні експонується у Львівському національному музеї.
Будете у Львові — не проминіть цю скарбницю української культури.

.

Усі фото