Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа
Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Василівська церква, с. Сойми
Закарпатська область, Міжгірський р-н, с. Сойми

Василівська церква
1934 рік

Ось що пише про церкву Михайло Сирохман:
«Дерев’яна граційна церква стоїть у ідеальному місці. Майстри вибрали останній виступ височенної гори, що плавно збігає в долину… Церкву видно з усіх боків, вона домінувала в краєвиді вишуканим архітектурним акцентом, аж поки якісь горе-архітектори поряд не спорудили гігантський корпус санаторію, що оптично просто розчавив церкву. Санаторій не добудували і він височіє бетонною пірамідою як пам’ятник радянської епохи.

Церкву будували ті ж майстри, що працювали в Кужбиях (покинуте людьми село Міжгірського району — А.В.), — Михайло Маньо та Петро Глеба, а Ілько Бряник вирізьбив іконостас. Вони ж, очолювані Дмитром Фічоряком, споруджували в 1922 р. і соймівську греко-католицьку церкву, яку спалили за вказівкою місцевої влади в 1960 р. Православна церква збудована повністю в традиційному руслі. На жаль, дахи вже вкриті бляхою, що лишилася від спаленої церкви, ґанок з вишукано різьбленими стовпчиками нині засклено.

Всередині зберігаються вироби місцевих різьбярів — рами, свічники, царські двері, бічний вівтар роботи Ілька Бряника, рами, зроблені Михайлом Трушем, а також різьблені речі роботи Федора Глеби, перенесені з Кужбиїв».

Це написано до 2000 року. Нині справи зовсім кепські: церкву узято ще й у жахливий пластик. Висновок: не затримуючись на дворі, швиденько заходимо до церкви і намагаємося уявити, як у Соймах було гарно до нашестя комуністичних варварів і сучасних невігласів…

Усі фото

Василівська церква, с. Сойми
Як виглядала Василівська церква до її сплюндрування пластиком і бляхою можна уявити за допомогою цієї світлини іншої соймівської церкви - греко-католицької (1922 - 1960)