Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Миколаївська церква та дзвіниця, с. Ізки
Закарпатська область, Міжгірський р-н, с. Ізки

Миколаївська церква та дзвіниця
ХVІІ ст. (перебудована 1798 р.)

На твердження фахівців, смерекову церкву первісно спорудили у бойківському стилі ще у ХVІІ ст. .Від того часу збереглися зруби стін і нижні вінці верхів храму. Та у 1798 році церкву капітально перебудували, внаслідок чого вона набула рис марамороської школи у її північному (міжгірському) варіанті.

Гарно знайдені пропорції і тонкі архітектурні нюанси (у вигляді арок і галерей) вирізняють церкву в ряду подібних пам’яток. Донедавна храм пишався старими розписами, аж поки їх не «підновили» «дикі» художники. Та втрачено не все. Як пише Логвин, «храм в Ізках є своєрідним музеєм українського мистецтва XVI-XIX століття. У ньому зберігається багато першокласних творів іконопису і прикладного мистецтва. Ікона «Богоматір Одигітрія з пророками» належить до вершин українського живопису XVI століття. Написана всього лише білилами, сажею, жовтою і червоною вохрою, вона створює дивовижне враження вишуканістю свого колориту. Її сміливо можна назвати «Закарпатською мадонною»». Радують душу по-народному щирий і наївний іконостас ХVІІІ ст., а також різьблені свічники і панікадило.

На обійсті стоїть досить висока елегантна дзвіниця, що неабияк підкреслює вишукану красу церкви.

Словом, пропустити Ізки під час мандрівки Міжгірським районом буде неприпустимою помилкою.

Усі фото

Миколаївська церква та дзвіниця, с. Ізки