Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа
Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Церква Різдва Пресвятої Богородиці, с. Пилипець
Закарпатська область, Міжгірський р-н, с. Пилипець

Церква Різдва Пресвятої Богородиці і дзвіниця
1759 (1780?) рік

Дат будівництва прекрасної смерекової церкви декілька, тому традиційно наводимо найдавнішу. На північній стіні пам’ятки є табличка з цифрою «1841» — але це, вірогідно, просто дата ремонту. Ремонтували церкву добре і у ХХ ст., тож вона досьогодні збереглася в майже автентичному вигляді. Тобто де треба — зодягнена гонтом і драницею, а де не треба — являє світові «голі» бруси зрубів. Зникла з очей тільки нижня стовпчикова галерея, перетворена на таку собі «дачну веранду».

Сирохман згадує про цікавий випадок, що стався у 1939-му році. Буцімто угорський уряд запропонував селянам збудувати для них новий храм — не задарма, а в обмін на старі церковні липи, ясени та явори. І селяни буцімто відмовилися. Чесно кажучи, дивлячись на безжальну вирубку старих дерев на нинішніх церковних обійстях — (і то по всій Україні), ця оповідка видається дещо легендарною. Але, хтозна — можливо, Пилипець — щасливий виняток із загального правила.
Та й назагал церква дуже гарна, включно із іконостасом ХVІІІ ст. Та годі вже писати — дивіться самі.

Усі фото

Церква Різдва Пресвятої Богородиці, с. Пилипець
Південний фасад
Дзвіниця - проста і надійна
Ансамбль