Спасо-Преображенська церква1778 – 1782 рр. (перебудована1849)
Мурована Спасо-Преображенська церква стоїть у мальовничому міському кутку, що зветься Довгалівкою. На її обійсті, біля дерев’яної церкви-попередниці було поховано батьків просвітителя Сибіру, святителя Філофея (Ліщинського), митрополита Тобольського. Проте церковна садиба варта уваги не лише як духовне гніздо найславетнішого уродженця Кролевця. Адже Спасо-Преображенський храм — єдина будівля ХVІІІ ст., що вціліла у давньому гетьманському містечку.
Первісно церква була хрещатою, та в 1849 році її оббудували з усіх боків, перетворивши на тринавову хрестово-купольну споруду. Відтак давні стіні прозирають на світ Божий лише у трьох місцях. Тоді ж, очевидно, у тих стінах влаштували нові низькі вікна із характерними для північного Лівобережжя українсько-російськими наличниками. У 1930-ті роки храм втратив баню, яка була відновлена вже у незалежній Україні.
Над входом до церковного обійстя височить гарна сучасна дзвіниця, натомість цегляна огорожа із хвіртками — цілком автетнтична і походить із середини ХІХ ст. Усередині церкви панує молитовний затишок, чому неабияк сприяють кілька цікавих народних ікон.
Будете у Кролевці — не проминіть оригінального храму.