Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Київська область, Білоцерківський р-н, м. Біла Церква вул. Гагаріна 10

Миколаївська церква (К, Б)
1706 рік (добудована 1852)

Фундатор церкви, вікопомний Мазепа, замислив її великою, хрещатою, п’ятидільною (27 на 19 метрів!). Чин закладин храму звершив митрополит Київський Варлаам Ясинський у присутності самого гетьмана та його родича полковника Костя Мокієвського.

Та не судилося — до Полтавської катастрофи з різних причин устигли спорудити лише одну дільницю, невідомо коли пристосовану під маленьку церкву базилікального вигляду. Пізніше її намагалися добудувати Семне Палій та уніатський декан о. Роман Потоцький. 1798 року церква постраждала від пожежі. Після скасування Миколаївської парафії у 1842 році церкву почали розбирати і принагідно віднайшли закладну табличку 1706 року. На щастя, чорну справу не довели до кінця і у 1852 році зусиллями священика Петра Лебединцева святиню відновили зі збереженням старих стін. 1864 року коштом вчителя місцевої гімназії Івана Осмоловського з північного боку споруди добудували приділ, теж у майже бароковому стилі).

Тож дякуймо Богові, що і у славній Білій Церкві є справжня УЦА. Шкода тільки, що нинішні господарі мазепинського храмику ворожі до усього українського… Та, віримо, це тимчасово.

Усі фото