Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа
Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Покровська церква, с. Калинівка
Житомирська область, Житомирський р-н, с. Калинівка

Покровська церква (київська група)
ХVІІІ ст.

Покровська церква у Калинівці — так до кінця і не розгадана нами таємниця. Сільські мешканці уперто датують її серединою ХІХ століття. Либонь вони не зазирали у каталог В. Слободяна, де чітко зазначено ХVІІІ ст. На жаль, слід визнати, що обидві версії мають цілком рівні права. Із власного досвіду знаємо, що народ помиляється іще частіше, ніж поважний каталог.

Але байдуже. Зрештою, нас цікавить не так формальний час будівництва, як стиль церкви. А вона цілком відповідає нашим уявленням про київську групу поліської школи. Ми укріпилися на такій думці, коли нарешті побували всередині храму. Так, тут немає різьблених ригелів, але відповідні паруси і склепіння, хоч і закриті лінолеумом, свідчать про укорінені традиції. А ще в церкві зберігся фрагмент давнього бароково-народного іконостасу — із тематикою свята Покрови! Пресвята Богородиця простягає св. Роману Солодкоспівцю хартію із нотами, причому не виключено, що фахівці могли б відтворити звучання того музичного фрагменту! І нам чомусь здається, що тут не обійщлося б без Бортнянського чи Березовського…

Усі фото

Покровська церква, с. Калинівка
Перебудова ХІХ ст. була дуже вдалою
І все ж таки це ХVІІІ ст.!
І все ж дивно: вікна високі по-бароковому, але трапецієві по-історичному
Чудовий традиційний хрест - на жаль, тільки на центральному об'ємі храму
Склепіння нави
У бабинці
Вбудований ригельі парус нави. А ригель таки трошечки різьблений!
Покрова пресвятої Богородиці. Після останньої «реставрації» вік ікони вже не визначити. Але композиція - чудова.
А до цього шедевру ХVІІІ ст. «реставратори» чомусь не дісталися. Народний наїв і бароко переплелися дуже тісно, що дало чудовий результат
По нотах можна гарно заспівати. Що святий Роман Солодкоспівець і зробив, проковтнувши хартію (див. його житіє)
Яка монументальна церква!