Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа
Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Миколаївська церква та дзвіниця, с. Межирічка
Житомирська область, Коростенський р-н, с. Межирічка

Миколаївська церква (київська група)
1772 рік та дзвіниця ХІХ ст.

Місце для будівництва церкви вибрали вдаліше, ніж зодчеську артіль. Скелястий пагорб над мальовничою річкою Уж тримає на своїх кремезних грудях досить дивну як на поліську архітектуру споруду. Річ у тім, що у давніх майстрів вийшла не так традиційна церква, як її макет. І навіть, до певної міри, «кітч».

Іззовні п’ятидільний хрещатий храм виглядає ідеально правильно. Натомість інтер’єр викликає здивування. Замість рублених перекриттів усіх верхів — каркасні конструкції, прийняті у Західній Європі; замість парусів — чотири стовпи посередині храму, що підтримують центральне склепіння. І це при нечуваній як для дерев’яної церкви товщині стін — 20 см!

Зрозуміло, ми вже ніколи не дізнаємося про причини такого архітектурного рішення храму. Чи артіль підібралася невміла, чи керував усім якийсь євро-новатор… Втім, у нас є іще одна смілива версія… Поруч із церквою донедавна вражав око пам’ятник Василю Івановичу (тому самому Чапаєву) на баскому конику. Його воздвиг місцевий скульптор — яскравий представник пост-кітч-авангарду. Можливо, у Межирічці завжди культивувася цей яскравий мистецький напрямок? На жаль, на даний момент славнозвісний герой зник разом із конем у невідомому напрямку…. Яким доморощеним естетам він завадив? Звісно, що не нам, активним бійцям загону культурного спротиву.

Шановні межирічці! Бережіть свою прекрасну церкву — єдину і неповторну! Такої ні в кого іншого немає…

Усі фото

Миколаївська церква та дзвіниця, с. Межирічка
Церква з північного боку
Церква із заходу
Дзвіниця - проста і стильна
Церква зі сходу. За спиною фотографа - річка Уж
Святий Архистратиг Михаїл, народна ікона на вхідних дверях, 1848 р. Ви тільки подивіться на гетьманську шапку небесного полководця!
Деісус. Ікона апостольського ряду іконостасу, кін. ХVІІІ ст.
Церква стоїть на гранітній скелі
А ось і найкращий пам'ятник Василю Іваничу
Страшна помста. Майже за Гоголем
Але Господь хоче не помсти, а любові і милости...
Розп'яття на церковному обійсті (ХІХ ст.)
Нелегка дорога до храму...