Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа
Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Дмитрівська церква та дзвіниця, с. Серники
Рівненська область, Зарічнянський р-н, с. Серники

Дмитрівська церква та дзвіниця (зарічнянська група)
ХVІІІ ст. (1821 р.?)

У Рівненсько-Берестейському прикордонні, в умовному прямокутнику розміром 30 на 70 км збереглося кілька зовсім нетипових для Волині церков, виділених нами в окрему зарічнянську групу. Схоже, й зведені вони були протягом досить короткого часу (в межах 1790-тих — 1820-тих років). Відтак ризикнемо висловити гіпотезу про те, що або їх творці були східняками, або естети-замовники полюбляли висоту і стрімкі архітектурні форми.

На території сучасної України височить лише одна така церква — Дмитрівська у с. Серники. Серед своїх «одногрупниць» вона либонь найнижча і найскромніша. Та скромність прикрашає не лише людину…

Дата спорудження святині достеменно невідома: в різних джерелах вона різна, але Логвин із Слободяном впевнені у ХVІІІ столітті. Таку точку зору опосередковано підтведжують і старі барокові ікони, наявні у храмі.

Натомість місцеві краєзнавці посилаються на архіви, за якими старий храм згорів у 1820-му, а також на цифру, вирізьблену на одвірку — 1821. Якщо так, то Дмитрівська церква — остання суто українська пам’ятка на всіх волинських теренах. Виходячи із такого датування, деякі гарячі голови переконують інтернет, що в такий спосіб народні зодчі зарічнянської групи кинули виклик ненависній Російській імперії. Що ж, хоч тая боротьба була завідомо безнадійною, можливий і такий варіант подій.

Певна річ, остаточно з’ясувати вік Дмитрівської церкви без радіовуглецевого аналізу не вдасться. Але то справа довга… Тож ми тим часом будемо молитися і до св. Димитрія Солунського, і до святителя Миколая (на хорах у бабинці влаштовано його приділ) — аби не була безнадійною наша боротьба із головним ворогом людського роду…

Усі фото

Дмитрівська церква та дзвіниця, с. Серники
Західний фасад
Дзвіниця - цілком під стать храмові
Ансамбль