Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Барсанський монастир 12 апостолів, с. Барсана
Румунія, повіт Марамуреш, с. Барсана (Барсанський монастир)

Барсанський монастир 12 апостолів
Кін. ХХ ст.

Старий монастир занепав внаслідок секуляризації, яка прокотилася Австро-Угорщиною наприкінці вісімнадцятого століття. Від тих часів залишилася стара монастирська Введенська церква, про яку ідеться в окремому розділі. Нинішні споруди монастиря постали уже в новому часі.

Ми довго сумнівалися, в який розділ включити цей унікальний дерев’яний ансамбль, що вабить прочан і туристів з усього світу, а розташований усього за кілька десятків км від нинішнього українсько-румунського кордону. Судіть самі: храм і келійний корпус — майже традиційні, дзвіниця та каплиці — по суті історичні, центральна альтанка практично модернова. Рознести їх по розділах? Ні і ще раз ні! Таку красу не можна розділяти! Сучасні румунські теслі довели і собі, і світові, що їх кваліфікація аж ніяк не підупала за роки безбожного Чаушеску. Та ми не будемо забувати, що витоки цієї дивовижної архітектури криються у спільному з українським зодчеством минулому. Що ж, це дуже добре, що нинішнім українським майстрам є на кого рівнятися. Було б бажання — і все виправиться і по наш бік кордону.

Усі фото

Барсанський монастир 12 апостолів, с. Барсана
Собор 12 апостолів - висота 62 м!
Богослужбова каплиця-альтанка - плід сучасної архітектури
Келійний корпус плюс готель
Ця каплиця більш традиційна
Живоносне джерело - це не тільки криниця