Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Львівська область, Бродівський р-н, м. Броди, вул. Юріївська, 11

Юрівська церква
1760-ті рр. (1625?)

Церква цікава, але видатною не виглядає. Особливо після останнього ремонту, коли її вкрила жахлива сіра «шуба». Але попри таку деестетизацію розповісти про неї все одно треба.

В документах храм уперше згадується під 1628 роком, що й дало деяким дослідникам підстави датувати його початком ХVІІ ст. Проте, найімовірніше, у тих дописах ішлося про дерев’яну церкву-попередницю, яка згоріла у пожежі 1763 року. На її місці у 1760-х і постала нова мурована барокова церква із прибудованою дзвіницею (щоправда, дехто називає іншу цифру – 1749).

Вірогідно, кошти для будівництва церкви та її внутрішнього оздоблення надали грецькі та вірменські купці. Останні і пізніше опікувались станом храму, через що він отримав назву «купецької церкви». Згодом вона стала парафіяльною для передмістя Малі Фільварки. Під час перебудови храму у другій половині XIX століття вежу дзвіниці розібрали, а до вівтарної частини прибудували паламарню. Через декілька років після другої світової війни храм було закрито та розграбовано. Споруда була передана у власність міськторгу, який влаштував там склад. З початком національного відродження церкву було відновлено та урочисто освячено у 1990-му році.

В інтер’єрі найцікавішим є пізньобароковий іконостас, який, на відміну від самого храму, зберігся майже неушкодженим.

Усі фото