Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Георгіївська каплиця, м. Полтава
Полтавська область, м. Полтава, вул Зіньківська, 16

Георгіївська каплиця
1911 – 1914 рр.
Архітектор Іван Кальбус

За своє геніальне творіння студент Інституту цивільних інженерів Івась Кальбус отримав лише другу премію. То був спеціальний конкурс імперського рівня — адже каплицю споруджували на місці зустрічі останнього російського царя із полтавськими селянами, яких у 1909 році зігнали у ці околиці для вірнопідданського святкування 200-ліття Полтавської битви.

Та недовідомі шляхи Господні. У рік початку Першої світової, в часі заборони святкування 100-літнього Шевченкового ювілею, у нескореній Полтаві постала ця дивовижна святиня — як пам’ятник усім героям упослідженої, замученої, але нескореної України.

Капличка-невеличка (4, 1 на 4, 1 м) вражає усім — і гармонійними пропорціями, і сміливими формами порталів, підкресленими матеріалом — червоним гранітом , і високохудожніми панно та українськими орнаментами на усіх чотирьох стінах.

Про декор мова осібна. Керамічна плитка для обличкування каплиці була виготовлена у у другій половині 1913 року, у славетній Опішні, причому над нею працювали як професійні майстри «гончарного зразкового пункту», так і майстри народні. Відоме ім’я керівника і натхненника робіт — Юрко Лебищак. Якість плитки була настільки високою, що за сто проминулих років вона майже не втратила ні свіжості барв, ні технічних характеристик. І це при тому, що за радянщини святиня була доведена до жахливого стану: бузувіри зірвали з даху мідні з позолотою листи, дощенту пограбували і потрощили інтер’єр, а потім влаштували там комору…

У 1994 році каплицю передали в користування громаді УАПЦ, яка добудувала до неї тимчасове приміщення для богослужінь, нині, на щастя, вже розібране.

І стоїть це Боже диво серед похмурих дев’ятиповерхівок, як святий Юрій серед зграї драконів… Та перемога вже близько!..

Усі фото

Георгіївська каплиця, м. Полтава
Південний фасад, фото 2007 року. Прибудова ще на місці
Північно-західний фасад
Західне панно - «Христос Учитель з предстоячими янголами»
Північний портал
Залишки колишньої розкоші. Чи є зараз майстри, здатні виготовити таку ж плитку?
Ремонт був, але не дуже кваліфікований
Південно-західний фасад
Класика українського модерну
Скромно, але із яким смаком!
Західний (вхідний) портал, фото 2011 року. Нарешті розібрали прибудову, тільки смолу забули зішкрябати. Але й на тому спасибі
Північне панно - «Херувими». Аналогічне південне панно збереглося значно гірше - сонце бере своє
Східне панно - «Українське древо життя»
Східний фасад - вічний поклик Неба
Хрест і маківка нові. Можуть, коли хочуть! Вже давно настав час для капітальної реставрації каплиці. Почуй нас, Боже, і благослови!