Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д)
Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Георгіївська церква, с. Софіпіль
Київська область, Тетіївський р-н, с. Софіпіль

Георгіївська церква
Кін. ХVІІІ ст.

За місцевим переказом церкву перенесли у Софіпіль у 1881 році із с. Юрківці Ставищенського району Київщини. А вікопомний Лаврентій Похилевич, у свою чергу, стверджує, що юрківецька Михайлівська церква була споруджена іще 1771 року. Деякі інтернет-дослідники вважають її тою самою церквою, що нині прикрашає Софіпіль. В такому разі Георгіївський храм стає найпершою пам’яткою українського класицизму в усій дерев’яній УЦА.

Одначе будемо розважливими. Чесно кажучи, ця гіпотеза видається маловірогідною з двох причин: 1) у 1770-х ще й мурованих класицистичних храмів на теренах Російської імперії було не густо; 2) на теренах Речі Посполитої (у тому часі Юрківці належали саме до неї) таких храмів іще просто не будували в принципі.

Та менш від того, церква в Софіполі — справжня перлина УЦА. За винятком еклектичної дзвіниці, вона є бездоганним (навіть еталонним) зразком українського класицихму — із м’якими лінями, вертикальною шалівкою, товстими брусами тощо…

Дай Боже, аби вона іще довгі роки зберігала свій світлий провінційний образ, а ми нарешті потрапили всередину цієї дивовижної святині…

Усі фото

Георгіївська церква, с. Софіпіль
До зустрічі!
Політ в Небеса
Стара табличка на місці
А от шалівка - не усюди. Зате видно старі бруси
Карниз із оздобами. Здаля і не помітиш...
Віконце - класика класицизму