Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа
Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Стрітенська церква і дзвіниця, с. Михнівка
Волинська область, Камінь-Каширський р-н, с. Михнівка

Стрітенська церква (архаїчна група)
1642 рік та дзвіниця, 1813 рік

Як свідчать джерела, проста тридільна церковця була зведена коштом православного шляхтича Філона Яловецького, братчика Луцького Хрестовоздвиженського братства. Причому не як парафіяльна, а монастирська, — в світлі боротьби з унією. Тоді у цих місцях постало до 50 подібних монастирків. Не багатьом із них судилося дожити до кращих часів. Самого пана Філона нібито отруїла дружина — ревна католичка, після чого обитель занепала. Проте з милості Божої збереглося унікальне Євангеліє з дарчим написом 1647 року, де згадується і монастир, і його засновник.

У середині ХІХ ст. за непослух і несплату податків практично всі мешканці Михнівки були виселені, а сільська земля окрім церковного обійстя переорана. На початку ХХ ст. село складалося із трьох хатин, що тулилися до церковної огорожі. У ще гірші часи — від 1962 і до 1989 церква взагалі стояла закритою, перетворена на склад міндобрив. Відтак від церковного начиння не лишилося нічого…

Тепер у Михнівці відновлено монастир УПЦ МП, який розгорнув широкомасштабне будівництво — зовсім неспівмірне ні із волинською природою, ні із старим храмиком. Що вдієш — нові часи, нова «естетика»…

Усі фото

Стрітенська церква і дзвіниця, с. Михнівка
Церква трохи перебудована, але цілком архаїчна - тридільна, з квадратними в плані різновисокими зрубами
Дзвіниця гарна, але не видатна. Ще й пристосована під житло для насельниць монастиря