Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа
Спасо-Преображенська церква, с. Кірове (кол. Корнилівка)
Черкаська область, Корсунь-Шевченківський р-н, с. Корнилівка

Спасо-Преображенська церква (центральна група)
1738 рік

З точки зору ретроспективи Спасо-Преображенська церква в Корнилівці — цілком пересічна споруда першої половини ХVІІІ століття. Проте на сьогодні це єдина традиційна церква колись багатющого на пам’ятки району, славного і битвами, і завзятими козаками, і талановитими народними майстрами. До того ж за винятком пізніших прибудов храм зберігся в цілком автентичному вигляді, що приємно дивує. Погляд легко відокремлює псевдоросійську дзвіницю і цегляну коробочку дияконника, залишаючи в пам’яті стрімкий уступ сіро-блакитних стін і прегарну вервечку карнізу… Втім, і від тої незрозумілої дзвіниці є користь не лише функціональна: з її вікна відкривається чудовий вид на заломи і бані храму.

Всередині, одразу від входу, привертає увагу майстерний розпис як мінімум двохсотлітньої давнини. Цікава його іконографія: під хрестом стоять Йосиф з Никодимом і Богородиця з Іоанном Богословом, але Сам Спаситель вже не тут, а десь там, у небесній височині, куди вказує прекрасний янгол… Шкода, але верх бабинця зашито дошками, і в традиційний «телескоп» багатозаломних українських храмів можна подивитися тільки у наві…

Усі фото

Спасо-Преображенська церква, с. Кірове (кол. Корнилівка)
Бастіон вівтаря. У ХVІІІ ст. церковні вікна розміщували по-фортечному високо.
Вишуканий карніз храму
Церква із вікна дзвіниці
Склепіння нави
Інтер'єр нави
Розп'яття. Розпис бабинця, кін. ХVІІІ ст.
Голгофа 1930-х на церковному обійсті — символічна могила замордованих комуністичним режимом місцевих священиків. Пам'ятаймо!