Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа
Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Закарпатська область, Рахівський район, с. Середнє Водяне

Миколаївська церква (горішня)
1428 рік (перебудована 1600, 1760 рр.)
та дзвіниця, ХІХ ст.

На західному фронті без змін. І то вже скоро 600 років. Найдавніша вітчизняна дерев’яна церква стоїть на крайньому заході України. Але це не румунська і не угорська святиня, а таки українська, приналежна до марамороської школи народного зодчества. Звісно, європейські впливи присутні: марамороські храми нагадують готичні чи барокові базиліки, виконані в дереві. Найхарактерніша ознака — висока каркасна вежа над бабинцем. Часто-густо вона завершується навісом, подібним до оборонних машикулів, і височезним струнким шпилем, який іноді оточують чотири менші башточки. У минулі, завжди буремні часи храми виконували функції і сторожових веж, і останніх бастіонів. А ще неабияк «архаїзує» і «воєнізує» образ марамороських церков їх покриття лемехом — особливою дерев’яною «черепицею», масивнішою за ґонт .

Від 1428 року в Миколаївській церкві лишилося багато — весь перший ярус, складений із масивних дубових брусів. Наву прикрашають розписи 1601 р., подібні до фресок ренесансних церков ХIV ст. Якщо затриматися в церкві надовше, стає помітним, як стишується час. Нічого дивного: серед дерев’яних споруд Європи Миколаївська церква поступається віком лише храмові у Грінстеді (Великобританія, ХІ ст.), кільканадцятьом норвезьким ставкірхам (ХІІ — ХІІІ ст.) та кільком румунським церквам (ХIV ст.).

Усі фото