Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви
Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Волинська область, Володимир-Волинський р-н, м. Володимир-Волинський, вул. Василівська 30

Василівська церква (галицька і полоцько-смоленська школа?)
Кін. ХІІІ – поч. ХІV ст. (злам ХІІ – ХІІІ ст. ?)

Оригінальна церква-ротонда — творіння геніального зодчого — не має прямих аналогій в усій світовій архітектурі. У плані вона являє дивовижну восьмипелюсткову квітку-октоконх, причому із пелюстками кількох видів.

Про вік унікальної пам’ятки сперечаються. Володимир Антонович і Адріан Прахов іще під час відбудови сусіднього Успенського собору датували її межею ХІІІ — ХІV століть. При цьому вони спиралися на особливості мурування і характер цегли, із якої зведено святиню. Одначе на шиферній плиті, колись вмурованій у північну стіну церкви (зникла безвісти в роки Першої світової), було чітко зазначено цифру «1194». Це й дало підстави відносити споруду до романського періоду, коли на центральноєвропейських теренах постало кілька храмів-ротонд (в тому числі і в Горянах на українському Закарпатті).

Хай там як, Василівська ротонда — споруда однозначно давньоруська. На жаль, у ХІХ-му і на початку ХХ ст. на чудову церкву двічі накладали псевдоросійський «грим», під яким вона страждає і донині. Та дарма — навіть мінімум зусиль дозволяє «обтрусити» (звісно, умоглядно) непритаманні храмові елементи — і зрадіти духом від того, що Україна має такий дивовижний шедевр…

Усі фото