Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви
Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Успенський собор (Богородиці Пирогощі), м. Київ
Київська область, м. Київ, Контрактова площа, 1

Успенська церква (Богородиці Пирогощі) (чернігівська школа)
1132 – 1136 рр.

Фундатором головного храму на київському Подолі був син Володимира Мономаха Мстислав. Втім, це місце освятилося іще давніше — на одній з мініатюр Радзивілівського літопису теслі споруджують дерев’яну церкву Богородиці Пирогощі. Така назва, судячи з усього, походить від грецької ікони Пірготісса (баштова), яку буцімто привезли у київську церкву із Константинополя. Друга версія українська і пов’язана із пирогами (хлібом) і гостями (торговцями хлібом).

Подальша доля святині традиційна: дві руйнації (1240 і 1482 рр.) і відповідні відбудови. Протягом сторіч Пирогоща була головною соборною церквою подільських купців, міщан і ремісників, а також центром громадського життя Подолу. Тут працювали школа, сиротинець, богадільня, міський архів, а поруч проходили збори городян. У 1613–1633 роках Богородиця Пирогоща була навіть кафедральним храмом київських митрополитів.

У першій половині ХVІІІ ст. старостою церкви був відомий киянин Григорій Григорович-Барський. Тож закономірно, що останню велику перебудову церкви здійснив його син, видатний архітектор Іван Григорович-Барський. Він же спорудив при храмові і дзвіницю, яку, одначе, розібрали ще 1835 року при розширенні вулиці.

Після призначення Києва столицею УРСР храм вирішили знести. Тоді ж науковці, що обстежували святиню, допевнилися у її давнині. Та це не завадило комуністичним варварам у 1935 році знищити храм. Втім, фундаменти і рештки стін збереглися. Їх відкрили і законсервували вже за вільної України, під час відновлення храму у 1997 — 1998 роках. Тож переконатися у високій майстерності давніх зодчих можна особисто у нижньому ярусі храму.

Усі фото

Успенський собор (Богородиці Пирогощі), м. Київ
Західний фасад
Південно-західний ракурс.Більшість давньоруських церкво були такого кольору
Південно-східний ракурс
А ось і автентичні залишки в підвальному ярусі - порядова кладка
У наві
Вигляд із хорів
Церква на поч. ХХ ст.
Художнє фото
Серед хвиль житейського моря