Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви
Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Троїцька надбрамна церква Києво-Печерської Лаври, м. Київ
Київська область, м. Київ, вул. Івана Мазепи, 25

Троїцька надбрамна церква Києво-Печерської Лаври (київська школа)
1106 – 1108 рр.

Для мене Лавра почалася з Троїцької церкви.

Перший спогад трирічного хлопчика: несподівана западина у мурі — і в кінці неглибокого коридора щось неймовірно прекрасне, в квітах і райдужних переливах. Майже Жар-птиця. Тільки на голові її не султанчик із блискучого пір’я, як у павича, а золотий хрест. Те саме враження з другого боку, тільки тут коридор ширше і світліше… А ось я всередині храму, де казкові іконостас і розписи кружляють в очах на манір калейдоскопа…

І скільки потім я не ходив проз Лавру, не читав про Троїцьку церкву розумних книжок, не переосмислював свої естетичні установки, перше враження не змінилося: Жар-птиця із райського саду.

Храм дійсно унікальний в усьому — архітектурі, оздобленні, розташуванні. Та ми не будемо розводитися про мистецькі нюанси. Згадаємо про головне. Мабуть, Творець зберіг і так щедро обдарував церкву в нагороду її ктитору — преподобному Миколі Святоші, князю і ченцю, безсрібнику і мудрецю, лікарю душ сучасників і молитовнику за далеких нащадків. Зусиллями цього чоловіка Божого і зведено цей надбрамний, чотирьохстовпний і триапсидний храм. Цікаво, що всі апсиди незвично «втоплені» в товщі східної стіни, як втопив у монашому смиренні князівську гординю колишній князь Луцький і Чернігівський Святослав (тому й Святоша). Та людської слави не уник: чернець Микола Святоша донині є єдиним киянином за всю історію міста, на чий похорон прибуло практично все населення столиці…

А про його славу у Бога найліпше оповідає Троїцька надбрамна церква, в якій воістину зібрані всі чесноти української архітектури та ікономалярства…

Усі фото

Троїцька надбрамна церква Києво-Печерської Лаври, м. Київ
Східний фасад
Фрагмент східного фасаду
Південний фасад
Північний фасад
Пишнота бароко
Ось воно, крило Фенікса (фрагмент західного фасада на заході сонця)
Оздоблення західного і східного фасаду виконав майстер В. Стефанович у 1731 році
Це був наш, київський майстер лаврської школи
Вікно північного фасаду демонструє невичерпність фантазії майстрів бароко (аналогів ми не знаємо)
Але ж ви не забули? -- це ХІІ ст.!
Проїзд - плінфа як нова
Іконостас. Ікони та настінні розписи церкви у 1734 - 1744 роках виконали кращі ікономалярі лаврської школи - А. Галик, І. Максимович, Ф. Павловський, М. Якубович, І. Кодельський
У наві
Христос Учитель. Ікона намісного ряду
Пресвята Богородиця. Ікона намісного ряду
Старозавітні праведники, стінопис притвора
Літургія св. Іоана Золотоустого, стінопис вівтаря
Склепіння храму
І-й Вселенський собор, стінопис бабинця
Заушення Арія св. Миколаєм, стінопис бабинця
Стінопис нави
Райські врата вже відчинено...