Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа
Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Успенська церква, с. Красний Ріг
Російська Федерація, Брянська область, Почепський р-н, с. Красний Ріг

Успенська церква
Друга пол. ХVІІІ ст. (перебудована сер. ХІХ ст.)

Нічим не видатна сіверська церква, нині пофарбована у нічим не видатний сірий колір. Ще й значно перебудована під класицизм. А от вабить і око, і душу. Може, тому, що в огорожі храму поховано справжнього християнина і видатного поета Олексія Костянтиновича Толстого? Поруч із ним у тому ж фамільному склепі-каплиці спочиває кохана дружина Софія, якій присвячено стільки дивовижних рядків…

Якщо пригадати, що автор незабутнього «Іоана Дамаскина» приходився рідним праонуком останньому українському гетьманові, стає яснішим, чому пан Олекса віддав перевагу не пишним імперським цвинтарям, а скромному церковному обійстю на козацькій Стародубщині… Не маємо сумніву, що йому було хороше як у своєму краснорізькому маєтку, так і в цій малій церковці. Бо в ній співочі брати-українці краяли серце Веделем і Березовським, а заломчасте українське склепіння підносило молитву високо-високо, до Єдиного Царя, Якому тільки й слід поклонятися — у дусі та істині…
«Но вечным сном пока я сплю, моя любовь не умирает…»

Усі фото

Успенська церква, с. Красний Ріг
Весна, Великдень, воскресіння...
Добре нам тут бути. І кульбабкам також
На рідкість затишне церковне обійстя не змінилося від часів Олексія Костянтиновича...
Фамільний склеп-каплиця родини Толстих
Олексій Костянтинович Толстой -- граф, високопоставлений чиновник Російської імперії, близький друг Олександра ІІ. І водночас дивовижний поет, один з «батьків» Козьми Пруткова, праонук гетьмана Кирила Розумовського...
...І просто глибоко побожний християнин. Як і всі його предки-українці, будівничі ось таких чудових храмів...