Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження
Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Успенська церква. с. Крилос
Івано-Франківська область, Галицький р-н, с. Крилос

Успенська церква
Поч. ХVІ ст. (1535?)

Храм збудовано із матеріалів сусіднього Успенського собору, поруйнованого монголо-татарами у 1241 році. Потім ті самі татари, але вже із турками у 1676 році сплюндрували відбудовану церкву. За тридцять років її відновили знову. Останньої великої руйнації храм зазнав у 1915-му, під час військових дій Першої світової. У 1929 році над інтер`єрами святині попрацював відомий художник-модерніст Антін Манастирський, проте і його розписи зникли під пізнішими нашаруваннями. І хоч зараз усередині церква сяє новим ремонтом, чогось їй таки бракує…

Слава Богу, іззовні поки що все натюрліх. Білокам`яні блоки із графіті ХІІ ст. шляхетно сіріють на сонці, різьблені ренесансні портали навівають світлий сум за славним минулим галицької землі, віднайдений у 1974 році рельєф із головою дракона (теж із давньоруського собору) нагадує про необхідність пильнувати ворога і у ХХІ столітті…

Добре, що славнозвісна чудотоворна ікона Крилоської Божої Матері (буцімто привезена Ярославом Осмомислом із Константинополя) після довгих поневірянь повернулася до храму і відкрита для поклоніння. І не має значення, що за стилем вона ніяка не візантійська, а пізньобарокова. Молитися нині треба багато і ревно, аби нарешті скінчилася руїна рідної Вітчизни.

Тож нехай буремна історія Успенської церкви нагадує про це кожному українцеві.

Усі фото

Успенська церква. с. Крилос
Північно-західний ракурс
Апсиди цілком давньоруські
Ренесансний портал (західний)
Білокам`яне різьблення від часу виглядає чорнокам`яним
Фрагмент північного порталу
Дракончик із давньоруського собору вмонтований у стіну ренесансного храму. Ну дуже веселенька тваринка!
Новий іконосас і шанована ікона у вівтарі
Крилоська Божа Матір, ікона кінця ХVІІІ ст