Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа
Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Церква св. ап. і єв. Луки, с. Доросині
Волинська область, Рожищенський район, с. Доросині

Церква св. ап. і єв. Луки
Поч. ХVІІІ ст.

Церква в Доросинях — примітний стовпчик на шляху історії. І не дарма вона присвячена святому апостолу і євангелісту Луці, за сумісництвом лікарю та першому іконописцю.

Із попередника нинішнього храму походить велика святиня — ікона Богородиці Страсної (Доросинівської, ХVІ ст.), яка складає гордість вітчизняної сакральної культури і представлена в музейній експозиції славетного Олеського замку.

Друга згадка про церкву — теж страсна, тобто страждальна і трагічна. Бо не на Іпрі, а саме десь неподалік її блакитних стін уперше в світі було застосовано хімічну зброю. У січні 1915 року німці отруїли ксилілбромідом понад 1000 солдатів російської армії. Уражених могло бути набагато більше, якби не люта стужа, що несподівано впала на село і заморозила смертоносний газ…

Святий апостоле і євангелісте Луко, допомагай нам завжди пам’ятати, Чий ми образ і Чиїх ліків потребуємо найперше…

Усі фото

Церква св. ап. і єв. Луки, с. Доросині
Церква з південно-західного боку. Певна річ, дзвіниця добудована в єпархіальну добу.
Церква з південно-східного боку. Так виходить майже автентично, тобто без дзвіниці
Славетна Богородиця Доросинівська, поч. ХVІ ст.