Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа
Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Хрестовоздвиженська церква, с. Вільхівка
Волинська область, Горохівський район, с. Вільхівка

Хрестовоздвиженська церква та дзвіниця
1782 (1670?) рік

Церква збудована із дубового брусу за «типовим» проектом горохівського краю, проте має яскраве обличчя. Вона на диво компактна і гармонійна. Все в ній до ладу і до місця — широка шалівка, несуцільне опасання, стриманий декор. Може, й правду кажуть люди, що при останньому ремонті на якійсь зрубині бачили цифру «1670». Тоді виходить, що інша цифра — та, що на одвірку і на охоронній дошці — то дата капремонту. Всередині церква прикрашена олійними розписами ХІХ ст., не раз поновленими, але все одно дуже милими. Під час останньої війни в церковну баню влучив снаряд (буцімто там ховалися німецькі наводчики), проте храм встояв.

Кілька вільхівських ікон свого часу забрали до Луцької іконописної збірки. І правильно зробили. Бо те, що не забрали в музей, забрали злодії. Втім, за словом Господнім, «вони вже мають свою нагороду». А місцева парафія Київського Патріархату, що зберегла чудову церкву в автентичному вигляді, — свою.

Усі фото

Хрестовоздвиженська церква, с. Вільхівка
Церковний ансамбль і цвинтар. На передньому плані - могила місцевого композитора Степана Кривенького, автора гарних пісень про Волинь
Церква з північно-східного боку. Навіть газ у неї заведено якось делікатніше, ніж в інших тутешніх храмах