Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа
Аннозачатіївська церква, с. Підбереззя
Волинська область, Горохівський район, с. Підбереззя

Ганнозачатіївська церква та дзвіниця
Перша пол. ХVІІ ст.

Древня волинська церква вирізняється вельми пластичним куполом із заломом, наче провозвісником українського модерну. Ясний український образ незбагненним чином впливав і на долю храму: свого часу підберезівська громада увійшла до УАПЦ другої формації, а в радянські часи священики свято зберігали (точніше, ховали) в церкві українську богослужбову літературу.
Недарма й нині храм належить до УПЦ Київського Патріархату.

Місцеві називають свою церкву «Неопалимою Купиною» в пам’ять про воєнне лихоліття, коли попри тотально випалене село Бог зберіг святиню неушкодженою.

P.S. На жаль, під час нашого останнього візиту у Підбереззя (літо 2016 р.) все виявилося не настільки райдужним. Нерозумні парафіяни у своєму прагненні зберегти церкву явно передали куті меду: нещодавно її узяли у потворний пластик і псевдозолото, принагідно заховавши оспіваний нами вишуканий залом бані…

Усі фото

Аннозачатіївська церква, с. Підбереззя
Церква з південного боку