Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви
Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Фундаменти Михайлівського собору, м. Переяслав-Хмельницький
Київська область, Переяслав-Хмельницький р-н, Дитинець

Фундаменти Михайлівського собору (переяславська школа)
1089 рік

Михайлівський собор був найвизначнішою спорудою Переяславля Руського, тобто Українського, як називали наші предки це древнє місто, щоб відрізнити його від далеких провінційних містечок з такою ж назвою. З огляду на те, що саме стосовно Переяславської землі в літопису під 1187 роком вперше звучить імення «Україна», значення собору для історії Вітчизни виростає стократ.

Величний храм (приблизно 37 на 27 м!) збудовано завдяки старанням і невтомній праці святителя Єфрема Переяславського — видатного діяча Церкви та Києворуської держави. Він же і освятив свій кафедральний собор, який крім усього став князівською усипальницею. Цікаво, що 1124 і 1230 рр. церква зазнала пошкоджень через сильні землетруси, про що є окрема згадка у літописах. Одначе головне лихо, що насунулося на Переяслав, було не стихійним.

1239 року храм майже дощенту зруйнували монголи. Через століття запустіння, у 1648 році переяславський полковник Федір Лобода збудував на руїнах собору (очевидно, з їх частковим використанням), нову невелику церкву. Втім, вже у 1660-х роках тут таки звели більшу Михайлівську церкву, певна річ, барокову, яка збереглася донині і частково стоїть на фундаментах давнього собору.

У радянські часи рештки домонгольського храму було музеєфіковано, але після зухвалого захоплення території музею ченцями Московського Патріархату систематичний догляд і оновлення експозиції припинилися. Прикро, але і переяславці, і ширша громада нічого не зробили, щоб протидіяти новітнім ординцям… Ось так ми, діти вільної України, «шануємо» святині рідної землі…

Усі фото

Фундаменти Михайлівського собору, м. Переяслав-Хмельницький
Реконструкція первісного вигляду храму за Ю. Асеєвим
Музей Михайлівського храму. Фото 2011 року, одразу після захоплення ченцями Московського Патріархату.
Віднайдений при розкопках фрагмент мозаїчної підлоги
Щоб потрапити до фундаментів, треба просити дозволу у новітніх «господарів»
І хто тепер доглядає експонати?
Було колись в Україні...