Церква Різдва Пресвятої БогородиціХІV – ХV ст.
Церква складена із каменю і червоної цегли і в цьому подібна до інших споруд українського Відродження. Одначе серед інших церков вона вирізняється легкістю і піднесеністю, особливо в інтер`єрі. Оборонний мотив тут притлумлено, — і хтозна чому. Рогатинці переконані, що саме в цій церкві служив батько Насті Лісовської, знаменитої Роксолани, але залізна леді Оттоманської імперії до архітектоніки церкви точно непричетна.
Фасади храму декоровані високими стрільчастими нішами (готичні впливи), а також маленькими нішами, прикрашеними пізнішим живописом (а це вже вплив народної традиції). На південному фасаді вирізняється вишуканий ренесансний білокам`яний портал 1637 року. На західному чолі храм теж прикрашає гарний портал — але вже бароковий.
Усередині нервюрно-ренесансне склепіння спирається на два стовпи, які більше схожі на декоративні колони. Чи обійшовся би храм без них? — не знати. Можливо, й так. А от без прекрасних і, звісно, правдивих легенд, на які такий багатий Рогатин, історія України перетворилася б на нудну безкінечну лекцію. Борони нас, Боже, від такої долі.