Троїцька церква (Т)1780 рік
Троїцьку церкву збудували коштом Павла Кочубея – прямого нащадка того самого любителя «русскаго міра» і супротивника Мазепи. Одначе попри важкий імперський спадок, храм вийшов цілком українським. Класичний тетраконх (без виділеного центрального об’єму) дуже вдало замкнув перспективу від панського маєтку до мальовничого диканського ставу.
На жаль, від пишного пізньобарокового інтер’єру церкви не збереглося геть нічого. Не зберігся і «Страшний Суд», намальований ковалем Вакулою, про що так яскраво написав Микола Васильович у своїх «Вечорах»…
Та все ж довгий час принаймні іззовні церква виглядала по-гоголівськи романтичною і веселковою. На жаль, це ніяк не розраджувало місцевого батюшку із кочубеївського Патріархату, який страшенно бідкався на зубожіння і відсутність парафіян. Але ж лукавив служитель культу – бо десь після 2012 року коток євроремонту щосили прокотився по архітектурно-літературній красуні….
Відтак маємо конкретне прохання до нових поколінь Вакул та інших іконописців: створюючи канонічні композиції Страшного Суду, не бійтеся розширювати пекло зображеннями євроремонтників пам’яток архітектури.