Спаська церква (храм Спаса на Берестові) (київська школа)Між 1113 – 1124 рр. (кін. ХІ ст. ?)
Припущень та здогадок про дату будівництва храму чимало. Більшість фахівців приписують її зведення славнозвісному Володимиру Мономаху (утім, дослідження ХХІ ст. буцімто підтверджують її давніше заснування).
Хай там як, а у ХІІ ст. церква була усипальницею Мономаховичів, в тому числі прийняла тлінні рештки горезвісного засновника Москви Юрія Довгорукого.
Нині від старої споруди лишився тільки нартекс з хорами: 1482 року храм поруйнували татари під проводом Менгли-Гирея. Та у ХVІІ ст. невтомний святитель Петро Могила відновив святиню. Є відомості, що для цього був запрошений італійський архітектор, проте, якщо це й так, іноземець дотримав канонів раннього українського бароко. Тоді ж церкву розписали афонські, молдавські та українські ікономалярі. В одній з композицій присутнє зображення ктитора відбудованого храму — достеменний прижиттєвий портрет великого сина українського та молдавського народів св. Петру Мовіле (Петра Могили).
На сьогодні Спаська церква виглядає хрещатою і п’ятиверхою, причому старий нартекс «працює» і навою, і двома бічними приділами. На жаль, досконалі обриси храму суттєво порушує прибудована до бабинця у 1813 році ампірна дзвіниця авторства Андрія Меленського — сама по собі гарна, але на цьому місці недоречна.
У 1970 році сталася сенсація: на західній стіні нартекса відкрили старі фрески; згодом там таки розчистили сцену «Чудесний лов риби». Відтоді не вщухає млявенька реставрація церкви, яка, віримо, колись усе ж таки скінчиться, і двері дивовижної святині вже ніколи не будуть зачиненими ні для вірних, ні для туристів. Хай усі побачать у гробу того, хто заснував тую Москву!