Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа
Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Казанська церква, с. Піща
Волинська область, Шацький р-н, с. Піща

Казанська церква
1801 рік

Свою чисто російську назву на честь ікони Казанської Божої Матері церква отримала на переможній хвилі російського імперіалізму — як відомо, у 1795 році відбувся третій і останній розподіл Польщі.

Втім, у нас немає претензій до присвяти храму. Претензії є до перебудовників, які у 1878 р. обдарували його псевдоросійською дзвіницею, а у 1912-му — бічними приділами. На щастя, збереглося старе фото (автор — єпархіальний волинський архітектор В. Леонтович, 1910 р.), на якому в усій красі видно могутні площини стін і вишуканий пластичний дах церкви. Але й тепер неупереджений споглядач з повним правом назве піщанську церкву справжнім шедевром берестейської школи.

На жаль, усередині від первісного інтер’єру збереглося мало — усе в стилі поч. ХХ ст. Натомість чарівна місцина на березі прекрасного озера здатна вивести прочанина далеко за межі звичного часу і простору…

Усі фото

Казанська церква, с. Піща
Південно-західний ракурс
Східний фасад
У вівтарі збереглося трохи рококо, хоч і доповненого еклектикою
У наві панує початок ХХ ст.
Але дещо із давнини можна віднайти... Це геніально!