Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження
Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Дзвіниця Успенської церкви, с. Кошилівці
Тернопільська область, Заліщицький р-н, с. Кошилівці

Дзвіниця Успенської церкви
1564 рік

Чудова дзвіниця Успенської церкви подібна до своєї господині — вона теж муровано-дерев`яна. Гарненькі арочні віконця оперізують другий ярус споруди як віночок. Так само гарно оперізує церковне подвір`я класичний подільський мур із «дикого» каменю (в нього й включено надбрамну, точніше, надхвірткову дзвіницю). В тому мурі де-не-де можна надибати давніші надгробні хрести. Однак не все так райдужно у Кошилівцях…

Вік пам`ятки визначено за написом на кам`яній дошці, вмурованій у стіну дзвіниці. Та не шукайте її там нині — якщо вона і збереглася, то під товстим шаром сучасних матеріалів, якими щедро обмазали давній шедевр. На поверхні лишився напис, зроблений в недавньому часі жовтою фарбою — «1564». Чи використовували у звичайному подільському селі 450 років тому замість гарних слов`янських цифр арабські закорлючки? Питання лишається відкритим… Натомість безсумнівно, що жодному арабу у ХVІ столітті не спало б на думку зробити із дзвіницею те, що зробили з нею українці у столітті ХХІ-му. Синій пластик, сірий бетон, нове євровікно, щойно пробите у товщі стіни, — це вам не якась там Альгамбра.

Ось такий у нас мудехар, малята…

Усі фото

Дзвіниця Успенської церкви, с. Кошилівці
Вигляд пам`ятки після «євроремонту» 2009 - 2010 рр.
Вмуровані в огорожу хрести «євроремонтники» на разі не зачепили...
Чи ж довго ще стоятиме цей традиційний подільський мур?
Можливо, його порятують древні хрести? Не факт...
Автора!
Чи ж побачимо ми тебе ось такою, без пластику і обману?