Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження
Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Онуфріївська церква, смт. Гусятин
Тернопільська область, Гусятинський р-н, смт. Гусятин, вул. Наливайка, 14

Онуфріївська церква
ХVІ – поч. ХVІІ ст.

Гусятинська церква — яскраве свідчення зовнішнього впливу на українське ренесансне зодчество. Впливу цілком позитивного і плідного. Немає сумніву, що триконхові церкви «прибули» в Україну із краю черешневих та горіхових садів — Волощини (Молдови) — і швидко поширилися не лише по суміжному Поділлю, а й по Галичині та Волині.

Певна річ,тодішні будівничі храмів керувалися не тільки естетичними, а й військовими задачами: південно-східні землі Речі Посполитої були постійно загрожені османами й татарвою. Тож недарма над західним фасадом Онуфріївської церкви початково височіла справжнісінька оборонна башта-дзвіниця (нині відсутня). З другого боку храму наявні конхи теж виглядають неприступним бастіоном. Одначе бастіон не встояв: Гусятинський район, як відомо, не уникнув двадцятилітнього турецького панування. Саме тоді Онуфріїівську церкву пристосували під мечеть і навіть прибудували до неї мінарет, який, однак, після повернення храму в християнське лоно був розібраний.

Хоч як прикро, але не встояв храм перед ворожою навалою і у ХХІ ст. Маємо на увазі останній нищівний ремонт, який сплюндрував чистий образ церкви жахливою сірою «шубою» на стінах і дешевою «золотою» фольгою на верхах. Та, віримо, звільнення із полону несмаку і невігластва колись станеться і у славному Гусятині.

Усі фото

Онуфріївська церква, смт. Гусятин
Конхи в усій красі
Храм-фортеця
Хори
У наві (південна стіна)
На церковному обійсті до «євроремонту»
Так було краще. Хіба ні?