Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д)
Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Словаччина, Пряшівський край, Свидницький округ, с. Нижній Комарник

Покровська церква та дзвіниця
1938 рік
Архітектор: Володимир Січинський

Володимир Січинський був всебічно обдарованою людиною. Тож на своєму віку він устиг попрацювати і журналістом, і педагогом, і просто громадським діячем. Та головним його покликанням були мистецтво та архітектура. Іскри від його гарячого серця сипалися на всі боки і нерідко залітали на цікаве для нас поле, породжуючи дуже цікаві зразки модернової стилістики.

На жаль, нам відомий лише один реалізований УАМівський проект Січинського, про який власне і йдеться в пропонованому матеріалі. (В інтернеті згадуються розроблені митцем цікаві надгробні хрести — напевне також у стилі українського модерну, але на разі ми не знайшли відповідних світлин).

Покровська церкву у Нижньому Комарнику на лемківській Пряшівщині майже усі джерела з якогось дива називають бойківською. Насправді нічого бойківського в ній немає (це стосується і гарної дзвінички). За планом і формами обидві пам’ятки наближені до західноподільської і галицької шкіл народної архітектури. Чи вплинула на архітектора-вигнанця туга за малою батьківщиною (він уродженець Кам’янця-Подільського), чи ж такою він уявив «узагальнену» українську дерев’яну церкву, — ми не знаємо. А от те, що в образі храму модернові деталі (зокрема, трапеції вікон і маківки) легко і невимушено поєдналися з класикою народного зодчества — бачимо власновіч. Чого і вам бажаємо!

Усі фото