Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д)
Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Церква Різдва Пресвятої Богородиці, смт. Лугини
Житомирська область, Лугинський р-н, смт. Лугини, вул. Колгоспна, 33

Церква Різдва Пресвятої Богородиці
1835 рік

Віктор Завада називає церкву «найціннішим зразком класицистичного стилю в архітектурі дерев’яних храмів Українського Полісся». І хоч ми не бачили усіх інших зразків, либонь, можемо погодитися з корифеєм. І місце на невисокому пагорбі, і спокійна блакить стін, і лагідні усімішки двох напівкруглих вікон (професіонали називають їх півциркульними) — усе налаштовує на піднесено-святковий лад. Усередині враження підсилюється. Тут панує симпатичний іконостас з чудовими Царськими вратами та кількома первісними іконами. Простір храму залитий світлом. Морем світла — вікна ж великі і півциркульні!

Хороше, дуже хороше молитися під цим високим склепінням з традиційними ригелями (нехай і не різьбленими). Неабияк збадьорує дух чудова виносна ікона (також первісна) — її кивот пофарбовано у «жовто-блакитні наші кольори».
Тож їдучи Варшавською трасою, не проминайте Лугини. Вам там сподобається.

P.S. А тепер сувора і навіть антиномічна правда життя. Віднедавна церкву узято в жахливий сіруватий пластик, а маківку — в ядучо-золотавий нітрид титану. Навіщо — очевидно, знають тільки настоятель і спонсори. Боїмося, причини надто банальні і належать аж ніяк не до архітектурної сфери: в ремонті не було жодної потреби.

Тож дивіться на наші старі фото і моліться за тих, хто чудово відає, що творить. І до того, як Господь врозумить своїх нерозумних дітей, об’їжджайте Лугини десятою дорогою.

Усі фото

Церква Різдва Пресвятої Богородиці, смт. Лугини
Північно-західний ракурс
Південно-західний ракурс. Хрести на церкві старі і традиційні. Принаймні, були такими у 2008 році
Ось вона, класика класицизму - півциркульне вікно
На подвір'ї все благочестиво і патріотично (знову ж таки у 2008 році)
У храмі. Іконостас - теж класицизм, але з багатьма новішими іконами
Склепіння нави. Ригелі майже непомітні - але придивіться, під зашивкою і розписом вони трохи проглядають
Улюблене вікно ізсередини. Слава Тобі, що показав нам світло!
Вознесіння Христове. Стара ікона святкового ряду іконостасу (1830-ті рр.?)
Виносна ікона, сер. ХІХ ст.
Прости нас, чудовий храме, що не вберегли від наруги! Та ми іще поборемося за тебе і сотні твоїх братів і сестер по нещастю...