Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа
Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Успенська церква, с. Рогощі
Чернігівська область, Чернігівський р-н, с. Рогощі

Успенська церква
1753 рік (перебудована 1867, 1891)

Припаркувавши нашу стареньку машину часу, ми видряпалися на високий вал літописного міста Оргощ (Х — ХІІІ ст.), що за двадцять км від Чернігова, і розчаровано перезирнулися. Хронохід явно не дотягнув до правління Ольговичів, зупинившися десь наприкінці ХІХ ст. Давно пора поміняти цей драндулет на позачасовик-вседорожник! Адже не тільки часовий, а й просторовий континіум Чернігівщини геть побитий страшними ямами! Та нехай, дослідимо й те, що надибали.

На північ від древнього городища — кілька традиційних сіверських хатин, за якими бірюзовіє симпатична церква. Нинішнє поселення Рогощі майже не змінило древньої назви. Очевидно, не міняв присвяти й нинішній Успенський храм — саме так іменувалися найдавніші святині Київської Русі.

Церква зачинена, навкруги анікогісінько, і тільки перші струмки жебонять свою весняну пісеньку. Можливо, тубільців лякає наш незвичний одяг ХІІ століття? Обходимо навколо церковища і вкотре зауважуємо, що сіверські архітектурні традиції — сильна штука. Хоча храм став хрещатим зовсім недавно, за планом він нагадує вже знайомі нам церкви із Синявки та Новгорода-Сіверського. Спільним виявляється й влаштування дверей у бабинці і бічних приділах, — вони усі дивляться на захід, що нетипово для решти України… Шкода, але крізь вікна не вдається роздивитися, чи збережені у церкві давні ригелі. А так кортить їх побачити!
Доведеться повернутися в Рогощі іще раз  — з парафіянами і вже на новій моделі темперобуса. Для громади церкву точно відкриють. Та й із хроноям ХVІІІ століття машину часу буде легше виштовхувати гуртом…

Усі фото

Успенська церква, с. Рогощі
Напровесні. Село Рогощі, рік не має значення
Останні заповідники часу
Електроізолятори -- зайві
Вічний спокій
Церква з південного заходу
Центральний верх сухуватий, але тільки за рахунок горизонтальної шалівки
Дзвіниця 1860-х - пізній класицизм
Невже окремі двері для дорослих, і окремі - для дітей?
Старе панікадило відслужило... І все ж краще б у музей
Злодіїів просять не турбуватися
Вид із городища старого Оргоща
Земне небо і небесна земля