Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа
Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Вінницька область, Могилів-Подільський р-н, с. Тропове

Церква Зачаття св. Іоанна Предтечі та дзвіниця (могилівська група)
1767 рік

Прекрасна церква із рідкісною присвятою у 2017 році святкувала своє 250-ліття. На жаль, до ювілею храм прийшов не в найкращому вигляді — без традиційних кованих хрестів та з верхами, обшитим бляшаною бронею.

Втім, порівняно із сучасними пластиковими вагонками та ондулінами, це не найгірший варіант. На щастя, оригінальні напіваркові вікна другого ярусу вівтаря і бабинця лишилися неушкодженими.

Як і більшість подільських храмів, усередині Іоаннозачатіївська церква являє собою справжній музей, де збережені дивовижні твори сакрального мистецтва. Неабияк прикрашає інтер’єр святині бароковий іконостас, а також простий, але дуже стильний виріз між бабинцем і навою.

Гарна дзвіниця поруч із могутніми ясенами та струнким кораблем храму здається нижчою від реальної висоти навіть попри вишуканий нахил її стін. Романтичний настрій посилюють дві поруйновані часом, але гарно доглянуті людьми могили із кам’яними козацькими хрестами, на яких вирізьблені древні солярні знаки. Останні, всупереч думці українських неоязичників, не мають жодного стосунку до всіляких перунів і здавна увійшли до християнської іконографії.

Усі фото