Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа
Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Покровська церква, м. Фастів
Київська область, Фастівський р-н, м. Фастів, вул. Пушкіна, 1

Покровська церква (київська група)
1740 (?) рік та дзвіниця, 1779 рік

Якби з тисяч і тисяч вітчизняних церков треба було вибрати одну (не має значення, для чого — на якийсь фантастичний всесвітній конкурс чи для відтворення в українській колонії на Марсі), ми б зупинилися на фастівській Покровській церкві. Мало того, що вона наділена «незвичайно гармонічними пропорціями та досконалістю форм» (Г. Логвин), мало того, що геніально вписана в довкілля, так ще й всотала риси одразу кількох провідних зодчеських шкіл — поліської, наддніпрянської, навіть сіверської…

Можливо, в цьому винен її легендарний засновник — полковник Семен Палій (1640–1710) — герой і авантюрник, слуга двох панів (польського короля і російського царя) і водночас звитяжний переможець бусурман та оборонець православ’я. Ми не будемо занурюватися в його бурхливу біографію, одначе дуже хотіли б з’ясувати, коли ж насправді в долині річки Унава постав цей прекрасний храм. В літературі наводять кілька дат будівництва Палієвої церкви — 1740, 1766 та 1779, з яких жодна не вписується в роки життя звитяжного козака. Очевидно, розсудити народний переказ і поважних істориків архітектури зможе тільки радіовуглецевий аналіз. Лишилося дістати одну малесеньку трісочку з храмового брусу.

Під час передостанньої реставрації церкви (1970-ті) їй були повернуті первісні обриси перекриттів бань і маківок, опасання-галерея та традиційний гонт. Окрім гонта все збереглося до нашого часу. А от архаїчна дзвіниця, схоже, не міняла свого образу від часів побудови.

Приїжджайте до Фастова. Там на вас чекає диво — не звичайне, а особливе…

Усі фото

Покровська церква, м. Фастів
Ставок, церква, травень...
Церква зі сходу
Церква і черемха. Бузок поза кадром
Давні хрести на церквах Фастівщини - це щось незвичайне
Західні двері церкви
Склепіння нави
У наві
Різьблений орнамент ригеля - традиційний для сволока в хаті, але як для церкви цілком унікальний
Хори і склепіння бабинця
Вікна у наві - також унікальні
Виріз між бабинцем і навою
Південні двері церкви
Куте оздоблення замку південних дверей
Дзвіниця в інтер'єрі
Дзвіниця, вигляд з південного сходу
Дзвіниця з південного боку
Дзвіниця, замки зрубу і оздоблення
Дзвіниця, двері
Старовинна завіса на церкві
В галереї
Церква після реставрації 1975 - 1977 рр.
Церква після реставрації поч. ХХІ ст. Не так вже й погано...