Церква свв. Козьми та Даміана (центральна група)1697 рік та дзвіниця, ХVІІІ ст.
Початком церкви стала давніша споруда, що стояла у сусідньому лісі. Невідомо, чи була вона монастирською дзвіницею або просто каплицею, але 1697 року її перенесли до села і поставили на місці спаленого татарами храму. На початку ХVІІІ ст. старий зруб доповнили ще чотирма дільницями, утворивши хрещату церкву, не типову для Золочівщини.
Сталося так, що й доля храму випала не рядова. Йому судилося стати місцем збереження визначної реліквії — іконки Пресвятої Богородиці, що належала гетьману Іванові Виговському, звитяжному полководцю Конотопської битви, розстріляному єдинокровними зрадниками … Втім, у селі переповідають і іншу історію — чудотворний образ, мовляв, було явлено десь на полі.
Але це навряд. І мініатюрні розміри іконки (6, 2х5.4х0.7см), і стиль (волинська школа), і розташування (ківот для неї споруджено коштом рідного онука гетьмана) — все свідчить на користь історичної версії походження святині.
Кілька слів про згаданий ківот. Він знаходиться у вівтарі храму, за святим престолом і має цікавий напис : «Цей вівтар прикрасив коштом своїм його милість Йосиф Виговський, єпископ Луцький і Острозький, за відпущення гріхів своїх прабатьків і батьків, написався рукою недостойного Йова Кондзелевича, монаха монастиря Білостоцького». Так, рукою того самого Йова Кондзелевича, видатного українського ікономаляра, автора Богородчанського та інших дивовижних іконостасів. Не дивно, що ківот вражає творчим багатством і фантазією.
Цікаво, що іконку Виговського заховали у заглибину, замаскувавши під іншим, більшим образом. Хтозна, з якої причини… Невже остерігалися помсти-наруги з боку переможених під Конотопом москалів?