Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа
Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Церква св. Йосипа Обручника, с. Житні Гори
Київська область, Рокитнянський р-н, с. Житні Гори

Церква св. Йосипа Обручника (васильківська група)
1766 рік

В селі з такою назвою і церква мала б бути не тільки поетичною а й, так би мовити, якоюсь старосвітською. Вірте, не вірте, але очікування повністю справдились.

Ми приїхали у Житні Гори восени, «у теплі дні збирання винограду» (М. Рильський), і одразу відчули напівзабуту, давню теплоту старого храму. Закінчувалася всенішна, і бабульки-півчі лагідно і злагоджено славили Бога, що показав нам світло… А Творець Неба і землі зі Своїми найближчими друзями та пророками, зображеними на чудовому, первісному іконостасі, іще лагідніше осяяв наші темні і натомлені серця…

І нехай церква св. Йосипа Обручника не змогла похвалитися сміливими архітектурними знахідками, — вона обдарувала нас чимось незміримо більшим: смиренням, миром і зустріччю із минулим, без якого не буде грядущого…

P.S. Прикро, але казка скінчилася: автентичний інтер’єр храму можна побачити тільки на наших світлинах. Десь на початку 2010-х старий рококошний іконостас було піддано руйнівній «реставрації» під «бароко», причому чимало іконостасних ікон зникло в невідомому напрямку. На довершення злочину вандали-«реставратори» заховали під потворною вагонкою виразні склепіння церкви разом із різьбленими ригелями.
Тож перед відвідинами Житніх Гір радимо запастися бромом…

Усі фото

Церква св. Йосипа Обручника, с. Житні Гори
Склепіння нави
Нава із північного приділа
Іконостас
Розп'яття над іконостасом, друга пол. ХVІІІ ст. Цікаво, що напис на хресті - латинський
Царські врата
Спас Нерукотворний із святкового ряду іконостасу
Св. Архистратиг Михаїл та Ісус Навин. Ікона над північними дияконськими дверима
Вознесіння Господнє і Зішестя Святого Духа. Подвійна ікона святкового ряду іконостасу
Втеча у Єгипет. Ікона цокольного ряду іконостасу
Церква з південного сходу.
Сонце низенько, вечір близенько...
...А ці раби Божі зігріті незаходимим Сонцем Правди