Дерев’яні (Д)Муровані (М)Усі
Наддніпрянська школа
Сіверсько-чернігівська школа Слобожансько-полтавська школа Східноподільська школа Поліська школа Волинська школа Галицька школа Західноподільська школа Бойківська школа Гуцульська школа Лемківська школа Буковинська школа Марамороська школа Берестейська школа Український класицизм (Д) Український історизм (Д) Український модерн (Д) Давньоруські церкви Українське Відродження Українське бароко Український класицизм (М) Український історизм (М) Український модерн (М)
Церква Різдва Пресвятої Богородиці, с. Тулинці
Київська область, Миронівський р-н, с. Тулинці

Церква Різдва Пресвятої Богородиці (центральна група)
1784 рік

Один з наймонументальніших храмів школи. Особливо це відчувається зблизька, коли впритул підходиш до потужних нижніх вінців, оголених часом і незавершеною реставрацією радянських часів. Очевидно, старих дубів у ХVІІІ ст. в Тулинцях не бракувало — таких великих колод ще треба пошукати. Попри прибудову до бабинця у другій половині ХІХ ст. незугарної дзвіниці, церква справляє колосальне враження. Його не псує навіть явно завелика новітня баня на наві. Усередині враження посилюється архаїкою асиметричних площин і лаконічних форм. Навіть ригелі-стяжки тут чомусь геть нерізблені. Гарні професійні розписи кінця ХІХ ст. не зазнали змін від часів створення — і слава Богу! Від хорів на західній стіні нави лишилася тільки огорожка як пам’ятник навіки зниклим бароковим хорам звичайних сільських храмів…

Церква вигідно виглядає з усіх боків. Але тільки у безлиствяну пору. Дуже вже багато дерев виросло на древньому городищі, де нині височить храм. Втім, може ця гущавина та глушина свого часу і врятували святиню від знищення?..

Усі фото

Церква Різдва Пресвятої Богородиці, с. Тулинці
Пізня осінь і рання весна — найліпший час для оглядин тулинецької церкви
Церква з північно-східного боку
Тулинецьку церкву збудовано на древньому городищі
Нижні вінці вівтарної частини церкви
Огорожа хорів. Вигляд із бабинця
Склепіння нави
Виріз між вівтарем і навою